Maaeluministri tervitus 2019. aasta toidumessile

Head Tallinna Toidumessil osalejad, eestiliku toidu austajad!

Hiinlastel on ütlus „oled see, mida sööd“. See maksiim sobib hästi nii Eesti toidu kui eestlaste kohta. Kui toit on ikka omamaine nii tooraine kui ka tootjate poolest. Eesti tarbija jaoks pole küll võõras maailmaköök, kuid üha rohkem eelistavad meie tarbijad eestimaist puhast ja tervislikku, omamaiste tootjate pakutavat toitu.

September oli Eesti toidu kuu, kui kõikjal üle Eesti toimusid omamaist toitu propageerivad üritused – laadad, õpitoad, esitlused. Oleme jõudnud eestiliku toidu juurteni, maakodudest välja kasvanud eelistuste ja maitsete taas ausse tõstmiseni. Kasvamas on mahetoidu soosing, selle aluseks on kodumaine puhas põllumajanduslik tootmine. Tahaksin rõhutada just eestimaise toidu igakülgse väärtustamise vajadust. Selle on oma lipukirjaks seadnud tänane Eesti Vabariigi valitsus, sealhulgas erakond, keda mina esindan.

Eesti toidutööstusel on ees suured väljakutsed, et jõuda üha rohkem ka välisturule, pakkuda eestimaist toitu tarbijaile nii idas kui läänes. Toidumess on kindlasti see koht, kus saavad kokku selle valdkonna ettevõtjad nii suurtööstustest kui kohalikest väike-ettevõtetest, nii Eestist kui naaberriikidest. Lisaks Eesti tootjaile on esindatud ka välismaa eksponendid.

Messi programm on mitmekesine – kutsealakonkurssidest kuni Leivaliidu konverentsini. Paljud tootjad otsivad siit positiivset vastukaja oma toodangule, ent saavad ühtlasi tutvuda ka uute trendidega.

Tänan OÜ Profexpot, kes on seni saanud ja saab nüüdki messi korraldamisega kenasti hakkama!  Messist on kindlasti palju kasu kõigil eksponentidel ja tuhandetel ärikülastajatel.

Mart Järvik

maaeluminister